SIONER FILMRECENSIONER RECENSIONERRECENSIONREC


MIRAL

Regi: Julian Schnabel, 2010
Medverkande: Freida Pinto, Alexander Siddig, Hiam Abbass m.fl.
Release 28/9

Historien är gripande och spänner över 40 års histo- ria i konflikten mellan Palestina och Israel. Mirals historia börjar när hon under tragiska omständig- heter hamnar på ett barnhem för föräldralösa. Trots barnhemmets motto att utbildning är den rätta vägen till fred blir Miral via den stora kärleken indra- gen i mer våldsbejakande politisk aktivism. Ambitionen med Miral är tydlig – att peka på det mångfacetterade och komplexa i livet istället för direkt ondska. Tyvärr faller filmen på den ambitio- nen, än hur behjärtansvärd den må vara. Allt myller av historier och tidshopp blir underligt nog slätstru- ket och definitivt för långdraget. Det som borde ha blivit en rejäl Aha!-upplevelse blev tyvärr en jaha?- upplevelse.

JONAS DANIELSSON


DOGTOOTH

Regi: Giorgos Lanthimos, 2009
Medverkande: Christos Stergioglou, Michelle Valley,Aggeliki Papoulia m.fl.
Release 5/10

En helt vanlig familj kan tyckas, men huset innanför muren kunde lika gärna ha stått på månen eller i skärselden. Föräldrarna håller sina barn på mattan genom att skrämma dem med sagor om mördarkat- ter och med olika maktmedel kontrollera dem sten- hårt. Dogtooth handlar om makt men också om hur ambitionen att skydda våra barn från en orolig omvärld kan göra dem handikappade. De ständiga moraliska övertrampen och det plötsliga våldet utmanar inte bara tittaren utan också normalite- tens bräcklighet. Filmer som lyckas tränga igenom vår bekväma likgiltighet är ofta utmanande och i det här fallet är det också stor konst.

JONAS DANIELSSON

TOMORROW WHEN THE WAR BEGAN

Regi: Stuart Beattie, 2010
Medverkande: Caitlin Stasey, Rachel Hurd-Wood, Lincoln Lewis m.fl.

Tomorrow when the War Began är en australiensk ungdomsfilm baserad på boken med samma namn av John Marsden. Det hela handlar om några ung- domar som åker på minisemester några dagar, och när de kommer tillbaka hem har Australien invade- rats av en okänd militärmakt. ”Goda” medborgare som de är sätter de snart igång med att bekämpa invasionsstyrkan genom gerillaattacker.
Det finns mycket att inte tycka om med Tomorrow when the War Began. Att alla tjejer har en massa smink trots att det är krig och de har fullt upp med att gömma sig för fiendemilitärerna är dumt nog, men ändå en petitess jämfört med den obehagliga vålds- och krigsprogandan som utgör filmens grundstomme – särskilt otäck när filmen riktar sig till ungdomar.

PETER ÖBERG


PIRATES OF THE CARIBBEAN:
I FRÄMMANDE FARVATTEN

Regi: Rob Marshall, 2011
Medverkande: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush, m.fl.

Så har ytterligare en Pirates of the Caribbean-upp- följare landat på videohyllorna. Det borde kanske vara så att efterfrågan skulle ebba ut, men redan nu talas om ännu fler filmer. Ett stadigt intresse för att se Kapten Jack Sparrow rumla runt verkar finnas och Johnny Depp verkar knappt vilja kliva ur rollen (ens på fritiden). I denna film har många av de gamla karaktärerna försvunnit och filmen kretsar nu kring Jack Sparrow och Penélope Cruz karaktär Angelica som söker efter ungdomens källa. Filmen innehåller även en tillfångatagen sjöjungfru och hennes galna kompisar, den historiska personen kapten Svart- skägg, originalkaraktären Barbarossa, Keith Richards som Sparrows pappa, den spanska armadan och skeppet Den svarta pärlan fångad som flaskskepp. Jag som sett alla filmerna och tycker att de spårat ur mer och mer i konstigheter blev positivt över- raskad. Här finns en lagom dos gammal klassisk äventyrsfilm med enorm budget (vilket verkligen syns i de fantastiska fartygsscenerna), en lagom dos av konstigheter och en hyfsat sammanhållen story.

ANNA ÖBERG

SUPER

Regi: James Gunn, 2010
Medverkande: Rainn Wilson, Ellen Page, Liv Tyler m.fl.
Release 12/10

Hur många filmer kan man göra om totala losers som klär sig i larviga kostymer för att leka super- hjältar? Faktiskt hur många som helst, om de är som Super. Allt tar sin början när Franks fru Sarah lämnar honom för knarkkungen Jacques. För att vinna henne åter förvandlas han till superhjälten
Crimson Bolt! Super är precis så smaklös som man kan vänta av en gammal Troma-regissör (Tromeo & Juliet) och fylld av morbid, överdriven humor. Filmen balan- serar ständigt på gränsen och gör att skrattet ibland fastnar i halsen då ”hjältedåden” bland annat innefattar att misshandla en som tränger sig före i biografkön. Super är gjord med en ohämmad kärlek till alla förlorare och Ellen Pages sidekick Bolty är helt förtjusande, psykotatiskt helgalen. Humor på hög nivå!

JONAS DANIELSSON


INSIDIOUS

Regi: James Wan, 2010
Medverkande: Patrick Wilson, Rose Byrne,

Here we go again. Insidious är klassiskt spökfilms- upplägg med nyinflyttad familj och väntande ryslig- heter. Det brukar räcka gott för mig men i det här fallet är långa delar av filmen mest en gäspning. Har man sett klassikerna har man också sett det mesta i Insidious som dessutom inte lyckas bygga upp stämningen ordentligt. James Wan som också för- sökte göra skräck på allvar med den larviga Dead Silence har förvisso kläm på skräckfilmshistorien men riktigt läskigt blir det aldrig.

JONAS DANIELSSON

BREAKING BAD SÄSONG 2

Skapad av: Vince Gilligan
Medverkande: Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn m.fl.
Release 12/10

Breaking Bad var en de mest intressanta serierna under hela första säsongen. Tyvärr har den perfekta balansen mellan tragik och komedi som kringgärdar den cancersjuke knarktillverkaren Walt tippat över lite mot buskis. Allt har blivit uppförstorat och över- drivet vilket gör det ganska tydligt att man har fått kämpa lite mer med manusarbetet den här gången. Walts desperation och självdestruktivitet som tidi- gare var stramt återhållen har fått blomma ut och gör att serien tappar lite fotfäste. Trots det är vissa stunder av Breaking Bad fortfarande lysande teveunderhållning som gör att säsong tre känns lockande.

JONAS DANIELSSON