SIONER FILMRECENSIONER RECENSIONERRECENSIONREC


JÄGARNA 2

Regi: Kjell Sundvall, 2011
Medverkande: Rolf Lassgård, Peter Stormare, Lo Kauppi m.fl.
Premiär: 15/12

Så kom den då äntligen. Uppföljaren till en av Sve- riges största snutthrillers. Den här gången hamnar snuten Erik återigen i Norrland för att ännu en gång dras in mellan mord, familjeband och knepiga
norrlänningar. Jägarna 2 är snygg och Sundvall vet hur man utnyttjar vidderna, både för att skapa stämning och skönhet. Tempot i filmen är också rätt inten- sivt fram till de sista 40 minuterna som mest blir ett utdraget andraslut fyllt av klyschor och totalt förutsägbara ”oväntade” vändningar. Hade filmen slutat mer öppet, till exempel när Erik åker där- ifrån första gången hade det varit en lysande actionfilm, nu bara lite halvbra.

JONAS DANIELSSON



SOURCE CODE

Regi: Duncan Jones, 2011
Medverkande: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga m.fl.

Source Code handlar om en amerikansk soldat som kastas in i ett experiment med tidshopp. Det hela är egentligen en slags datagenererad återgivning av händelseförloppet men med exakta parametrar. Nu ska soldaten hitta den skyldiga för ett bombatten- tat på ett tåg tidigare på dagen, alltså innan det sprängs. Sedan blandas det in en massa frågeställningar kring universum, döden och alltihop som skapar mer kött åt historien än en måndag hela veckan med bomber. Därför blir Source Code en slags blandning mellan klassisk Hitchcock och Inception som fungerar förvånande väl.

JONAS DANIELSSON



BILAR 2

Regi: John Lasseter & Brad Lewis, 2011 Engelska röster: Owen Wilson, Larry the Cable Guy, Emily Mortimer m.fl.

I uppföljaren till Pixars Bilar är Blixten McQueen, Bärgarn och gänget tillbaka, men nu handlar det mindre om rafflande racing och mer om spioneri och intrigerande. Blixten och Bärgarna blir nämligen indragna i en komplott som rör framtidens bränsle – och fara å färde blir det när det är någon högt upp- satt som inte har ren olja i tanken.
Tempot i Bilar 2 är för det mesta högt. Särskilt barn som gillar första Bilar-filmen och alla Blixten-prylar som finns lär nog sluka filmen med hull och hår. Samtidigt är handlingen ibland onödigt komplicerad och man undrar hur mindre barn ska förstå filmen. Men visst, underhållande är det.

PETER ÖBERG

SUPER 8

Regi: J.J. Abrams, 2011
Medverkande: Elle Fanning, Joel Cortney, Noah Emmerich m.fl.
Premiär: 14/12


Ibland gillar man att blanda drinkar med bara det allra godaste. Detsamma gäller i Super 8, tar man lika delar Stephen King och Steven Spielberg får man nämligen den perfekta cocktailen för ett skönt matinéäventyr. Här finns allt från kompisgänget, nörderier, vuxenvärldens konspirationer och ett kollapsande totalt överdrivet monsterslut. Hade jag varit runt tio år hade jag redan sett den här filmen trehundra gånger och gett den en femma varje gång. Nu är jag tyvärr inte lika givmild, men ser fram emot att återupptäcka den genom barnen om ett par år.

JONAS DANIELSSON



BRIDESMAIDS

Regi: Paul Feig, 2011
Medverkande: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne m.fl.


Bridesmaids är som en grabbfilm med enda skillna- den att det handlar om tjejer, eller vänta: den är också smart, kärleksfull och rolig – se där, ytterligare tre skillnader. Annies liv är på väg mot botten och när bästisen Lillian förlovar sig rasar det sista halmstrået. Desperat försöker hon hålla kvar sin bästa vän när hon seglar bort, inte mot den blivande maken, utan en ny väninna. Genom att försöka alltför mycket håller hon också på att helt förstöra vänskapen. Bridesmaids är en genuint rolig film som levererar mer än man kan tro. Tycker du inte att tjejer ska spy, ha sexuell aptit och göra bort sig? Då kan du titta på Bridesmaids tills du ändrat uppfattning (tycker du detsamma om killar är det ok).

JONAS DANIELSSON



BARNEYS MÅNGA LIV

Regi: Richard J. Lewis, 2010
Medverkande: Paul Giamatti, Rosamund Pike, Dustin Hoffman m.fl.

Just den här dagen börjar osedvanligt dåligt för Barney. En ny bok som pekar ut Barney som skyldig till ett gammalt mord. Det sätter igång Barneys minnesbank och genom brottstycken får vi uppleva livet som ung idealist, genom tre skilsmässor och ett par dödsfall fram till nuet. Det här hade lätt kunnat bli en megahöjdare men tyvärr skaver filmen lite då den vill berätta för mycket. En vanlig sjukdom då det handlar om att översätta en bok till filmduken. Som tur är briljerar Paul Giamatti i huvudrollen och Dustin Hoffman än mer i rollen som pappan. Pappan är verkligen en karaktär att älska. Exakt så ska jag bli...

JONAS DANIELSSON